We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX X'SET A50/4L520 V-Belt, 4L, 52 in L, 1/2 in W, 5/16 in Thick, Black
SKU
ORG5808696
by PIX
$18.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For industrial drives such as pumps, generators, ball-mills, crushers and compressors
Category: V-Belts
PIX X'SET V-Belt, Inside Circumference: 50 in, Manufacturing Range: 15 to 359 in, 52 in Length, 1/2 in Width, 5/16 in Thickness, Wrapped Construction, Belt Section: 4L, Rubber, Black, -18 to 80 deg C
| Belt Section | 4L |
|---|---|
| Color | Black |
| Construction | Wrapped |
| Inside Circumference | 50in |
| Length | 52 |
| Manufacturing Range | 15 to 359in |
| Material | Rubber |
| Temperature Rating | -18 to 80deg C |
| Thickness | 5/16in |
| Width | 1/2 |
| UPC | 848756002578 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| MPN | A50/4L520 |
| Brand | PIX |

Log In