We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jason UniMatch A67 (4L 690) V-Belt, A, 1/2 in W, 11/32 in Thick
SKU
ORG3673696
by Jason
$21.19 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UniMatch construction - consistent performance in multiple V-Belt drives, ensures all belts will measure within ARPM matching standards
- Oil and heat-resistant, durability in tough environments
- For general industry, HVAC equipment, lawn and garden and agriculture
Category: V-Belts
Multi-Plus V-belts are designed to perform in tandem in multiple V-belt drives, maintaining drive efficiency and belt performance. Multi-Plus V-belts are always matched, easy to install and maintain. Multi-Plus V-belts come in a complete range of sizes, are anti-static and offer oil and heat resistance meeting ARPM requirements.
| Belt Section | A |
|---|---|
| Inside Circumference | 67in |
| Material | Natural Rubber/SBR |
| Outside Circumference | 69in |
| Temperature Rating | -22 to 176deg F |
| Thickness | 11/32in |
| Width | 1/2 |
| UPC | 848756003070 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3900 |
| MPN | A67/4L690 |
| Brand | Jason |

Log In