We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A96/4L980 Molded Cog V-Belt, 1/2 in Top W, Rubber
SKU
ORG8526329
by PIX
$24.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Belt Section | Molded Cog |
|---|---|
| Color | Black |
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 96in |
| Manufacturing Range | 15 to 240in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 98in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Width | 1/2in |
| Brand | PIX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5100 |
| UPC | 848756003933 |
| MPN | A96/4L980 |

Log In