We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX B28K Fractional Horsepower V-Belt, 5/8 in W, 11/32 in Thick, Blue
SKU
ORG0540492
by PIX
$24.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For tough single belt drives, typical of Lawnmowers garden tillers and snow blowers
Category: V-Belts
PIX Fractional Horsepower V-Belt, Inside Circumference: 28 in, Outside Circumference: 31 in, Manufacturing Range: 25 to 515 in, 5/8 in Width, 13/32 in Depth, 11/32 in Thickness, Kevlar Aramid Fiber/Rubber, Blue
| Color | Blue |
|---|---|
| Depth | 13/32in |
| Inside Circumference | 28in |
| Manufacturing Range | 25 to 515in |
| Material | Kevlar Aramid Fiber/Rubber |
| Outside Circumference | 31in |
| Thickness | 11/32in |
| Width | 5/8in |
| Weight (lbs) | 0.2900 |
|---|---|
| Brand | PIX |
| UPC | 848756010542 |
| MPN | B28K |

Log In