We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX B45/5L480 V-Belt, 21/32 in W, 3/8 in Thick, Black
SKU
ORG2095628
by PIX
$20.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Color | Black |
|---|---|
| Construction | Molded |
| Inside Circumference | 45in |
| Manufacturing Range | 22 to 630in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 48in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Thickness | 3/8in |
| Width | 21/32in |
| Brand | PIX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4400 |
| UPC | 848756010993 |
| MPN | B45/5L480 |

Log In