We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX B47/5L500 V-Belt, Molded Cog, 21/32 in W, 3/8 in Thick, Black
SKU
ORG4657284
by PIX
$21.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Belt Section | Molded Cog |
|---|---|
| Color | Black |
| Inside Circumference | 47in |
| Manufacturing Range | 22 to 630in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 50in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Thickness | 3/8in |
| Width | 21/32in |
| UPC | 848756011099 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4800 |
| MPN | B47/5L500 |
| Brand | PIX |

Log In