We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX B79/5L820 V-Belt, Molded Cog, 21/32 in W, 3/8 in Thick, Black
SKU
ORG4637039
by PIX
$25.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Belt Section | Molded Cog |
|---|---|
| Color | Black |
| Inside Circumference | 79in |
| Manufacturing Range | 22 to 630in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 82in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Thickness | 3/8in |
| Width | 21/32in |
| Weight (lbs) | 0.8200 |
|---|---|
| Brand | PIX |
| UPC | 848756014182 |
| MPN | B79/5L820 |

Log In