We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX P-9540280 Replacement V-Belt, 5/8 in W, White, 36 in, 38 in, 42 in, 46 in, 50 in Deck
SKU
ORG0160507
by PIX
$23.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: V-Belts
Made to OEM specs. Fits MTD, Cub Cadet, white riding lawn mowers 300 series 36 in, 38 in, 42 in, 46 in, 50 in, 400 series 36 in, 38 in, 42 in, 46 in, 50 in,(except Hydro Trans), 500 series 36 in, 38 in, 42 in, 46 in, 50 in, 600 series 36 in, 38 in, 42 in, 46 in, 50 in, (except Hydro Trans), 700 series (except Hydro Trans), 800 series (except Hydro Trans). Replaces 44-97649.
| Color | White |
|---|---|
| For Deck Size | 36 in 38 in 42 in 46 in 50 in |
| Material | Kevlar Aramid Fiber |
| Outside Circumference | 53in |
| Suitable for | MTD Cub Cadet White Riding Lawn Mowers 300 Series 400 Series Lawn Mowers (Except Hydro Trans) 500 Series 600 Series Lawn Mowers (Except Hydro Trans) 700 Series (Except Hydro Trans) and 800 Series (Except Hydro Trans) Lawn Mowers |
| Width | 5/8in |
| Weight (lbs) | 0.5000 |
|---|---|
| Brand | PIX |
| UPC | 848756046725 |
| MPN | P-9540280 |

Log In