We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Index Card Boxes, Holds 300 3 x 5 Cards, 5.63 x 3.25 x 3.75, Translucent Black
SKU
UNV47286
by Universal
$6.15 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Classic plastic index card box to store, sort and organize index cards.
- Handy flip-up hinged box with snap closure to keep your notes secure.
- Two boxes per pack.
- Also consider to store photos, invitations and knick-knacks.
Category: Index Cards & Files
Classic plastic index card box to store, sort, and organize index cards. Handy flip-up hinged box with snap closure to keep your notes secure. Ideal for storing photos, invitations and knick-knacks. 2 per pack. Card Holder Type: Index Card Box; Card Capacity: 300; For Card Size: 3 x 5; Color(s): Translucent Black.
| Card Capacity | 300 |
|---|---|
| Card Holder Type | Index Card Box |
| Color(s) | Translucent Black |
| Depth | 3.25" |
| For Card Size | 3 x 5 |
| For Use With | Universal® Index Cards |
| Global Product Type | Business Card Displays/Holders |
| Height | 3.75" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 5.63" |
| Weight (lbs) | 0.3100 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547472866 |
| MPN | 47286 |

Log In