We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Index Card File, Holds 300 3 x 5 Cards, 5.63 x 3.63 x 3.63, Black
SKU
OXF01351
by Oxford
$7.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Special groove in top of lid to hold a card upright.
- Stepped floor design for easy access.
- Secure snap closure.
Category: Card Cases
Special groove in top of lid holds a card upright for hands free viewing. Stepped floor design enables easy access to cards (cards sold separately). Secure snap closure. Card Holder Type: Card File Box With Hinged Lid; Card Capacity: 300; For Card Size: 3 x 5; Color(s): Black.
| Card Capacity | 300 |
|---|---|
| Card Holder Type | Card File Box With Hinged Lid |
| Color(s) | Black |
| Depth | 3.63" |
| For Card Size | 3 x 5 |
| For Use With | Index Cards |
| Global Product Type | Hinged Lid Index Card File Boxes |
| Height | 3.63" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 5.63" |
| UPC | 078787013513 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| MPN | 01351 |
| Brand | Oxford |

Log In