We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Platinum Mobile Easel, 29 x 41, White Surface, Black Plastic Frame
SKU
BVCEA48066720
by MasterVision
$173.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Dry erase easel with magnetic porcelain Platinum Pure White surface for extensive use.
- Five easy-glide casters for full mobility are lockable when not in use.
- Versatile no-pinch pad retainer with adjustable easel pad hooks allows you to use any size easel pad.
- Two magnetic extension bars allow you to present up to three sheets of paper at one time.
- Full-length pen tray.
Category: Office Easels & Easel Pads
Magnetic Platinum Dry Erase Mobile Presentation easel features a contemporary design with a magnetic porcelain Platinum Pure White surface for extensive use. Fully adjustable with five easy-glide casters for full mobility (casters are lockable when not in use). The versatile no-pinch pad retainer with adjustable easel pad hooks allows you to use any size easel pad. It also features two magnetic extension bars that allow you to present up to three sheets of paper at one time and a full length pen tray. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Porcelain; Surface Color: White.
| Global Product Type | Dry Erase Boards - Easel/Mobile |
|---|---|
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Surface Material | Porcelain |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Flipchart Mounting System | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Color/Finish | Black |
| Board Width | 29" |
| Board Height | 41" |
| Preformatted Board Surface | No |
| Supports Custom Surface Formatting | No |
| Mounting Details | Mobile Stand (Included) |
| Included Stand Height (Max) | 73" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | MasterVision |
|---|---|
| Weight (lbs) | 27.5700 |
| UPC | 560375050463 |
| MPN | EA48066720 |

Log In