We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Platinum Plus Magnetic Porcelain Dry Erase Board, 1 x 2 Grid, 48 x 36, Silver
SKU
BVCCR0830830A
by MasterVision
$289.51
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Magnetic porcelain Platinum Pure White dry erase surface is recommended for extensive use.
- Pale gray grid lines make planning easy.
- Sliding aluminum pen tray keeps pens and magnetic accessories where you want them.
- Easy four-corner mounting system, hardware included.
Category: Office Dry Erase Boards
Pale gray grid lines simplify planning and allow easy alignment of magnetic accessories. The magnetic porcelain baked enamel surface resists staining, ghosting and scratching and is suitable for extensive use. Sturdy aluminum frame features an easy four-corner mounting system. Includes accessory tray and mounting kit. 1 x 2 Grid-Includes accessory pack with 10 data card holders, printed magnets (months, days of the week, 1-31) and colored magnet shapes. Board Type: Magnetic Dry Erase Calendar; Board Width: 48"; Board Height: 36"; Surface Material: Porcelain-Steel.
| Global Product Type | Boards-Magnetic Wet/Dry Erase |
|---|---|
| Board Type | Magnetic Dry Erase Calendar |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Surface Material | Porcelain-Steel |
| Surface Color | White |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | Silver |
| Mounting Details | Easy-4-Corner Mounting Kit Included |
| Grid Columns | 23 |
| Grid Rows | 35 |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 1 x 2 Grid-Includes accessory pack with 10 data card holders, printed magnets (months, days of the week, 1-31) and colored magnet shapes. |
| UPC | 560375054294 |
| Country Of Origin | PT |
| Brand | MasterVision |
| Dimensions (LxHxW) | 50.2 X 0.98 X 37.8 |
| Weight (lbs) | 19.4300 |
|---|---|
| MPN | CR0830830A |

Log In