We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Platinum Series Dual Monitor Arm, For 27" Monitors, 360 deg Rotation, 45 deg Tilt, 180 deg Pan, Silver, Supports 20 lb
SKU
FEL8056501
by Fellowes
$151.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Two fully independent adjustable monitor arms with innovative gas spring technology allows for effortless monitor adjustment.
- Intuitive cord management system helps minimize clutter.
- Two 3.0 USB ports located at the base of the product make it easy to connect to your favorite devices.
- Easy to mount – can be mounted via clamp on desks between 0.8" and 4.7" thick or grommet hole between 0.3" and 2.9".
- Each arm holds a monitor up to 20 lbs.
Category: Workstations
Two fully independent adjustable monitor arms with innovative gas spring technology allows for effortless monitor adjustment. Intuitive cord management system helps minimize clutter. Two 3.0 USB ports located at the base of the product make it easy to connect to your favorite devices. Easy to mount – can be mounted via clamp on desks between 0.8" and 4.7" thick or grommet hole between 0.3" and 2.9". Each arm holds a monitor up to 20 lbs. OEM/Compatible: Compatible; Workstation Type: Traditional Desk/Table; Series Name: Fellowes Platinum Series; Width (Max): 37.37".
| Color Family | Silver |
|---|---|
| Color(s) | Silver |
| Depth (Max) | 4.5" |
| Global Product Type | Desktop Monitor Mounts |
| Height (Max) | 23.25" |
| Material(s) | Aluminum; Plastic |
| Maximum Pan (Degrees) | 180° |
| Maximum Rotation (Degrees) | 360° |
| Maximum Tilt (Degrees) | 45° |
| Monitor Diagonal (Max) | 27" |
| Monitors Accommodated | 2 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | Fellowes® Platinum Series |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| VESA Mount Standard | VESA MIS-D |
| Weight (Fully Assembled) | 11.25 lb |
| Weight Capacity | 20 lb |
| Width (Max) | 37.37" |
| Workstation Type | Traditional Desk/Table |
| UPC | 043859764228 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.6800 |
| MPN | 8056501 |
| Brand | Fellowes |

Log In