We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PLIER RETAIN RING CONVER
SKU
ORS577372
by PROTO
$38.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Converts from external to internal rings.
- Precision formed and induction hardened fixed tips.
Category: Snap Ring Pliers & Sets
Converts from external to internal rings. Precision formed and induction hardened fixed tips.
| Jaw Shape | Straight |
|---|---|
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length [Nom] | 5 7/8 in |
| Tip Diam [Max] | 0.047 in |
| Tip Type | Straight |
| Wt. | 0.14 lb |
| Brand | PROTO |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| UPC | 662679031657 |
| MPN | 372 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In