We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plumb Pak PP825-36 Bathtub Spout, 2-3/4 in L, 3/4 in Connection, IPS, Chrome Plated, For: 1/2 in or 3/4 in Pipe
SKU
ORG2337988
by PLUMB PAK
$27.50 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Front end mount for nipples extending 4-1/2 in to 5 in from wall
- Eliminates need to change to shorter nipple
- For mobile home usage
Category: Tub Spouts
Front end mount for nipples extending 4-1/2 to 5 in from wall. Connects to 3/4 or 1/2 in IPS pipe.
| Connection Size | 3/4in |
|---|---|
| Connection Type | IPS |
| Finish | Chrome Plated |
| Height | 15.75in |
| Includes | Reducer Bushings |
| Length | 2-3/4in |
| Mounting Type | Front End |
| Suitable for | 1/2 in or 3/4 in Pipe |
| Width | 4-3/8in |
| UPC | 046224825364 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| MPN | PP825-36 |
| Brand | PLUMB PAK |

Log In