We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Polarity Height Adjustable Dry Erase Flipchart Easel, 30 x 20-31 x 50-74 Easel, 30 x 38 Board, White Surface, Silver Frame
Delivered in 2-4 business days
- Choose a combo with the versatility required for presentations of all sorts.
- A-frame easel with four height settings and a broad-stance profile.
- Portable magnetic whiteboard with stain- and ghost-resistant coated-steel surface.
- Top-mounted aluminum flipchart holder.
- Easel folds down to 30" x 42" for easy transport and storage.
- Sturdy all-metal construction.
- Ideal for training rooms, design studios, in-home presentations and more.
Choose a combo with the versatility required for presentations of all sorts. This A-frame easel features four height settings and a broad-stance profile to ensure proper visibility with excellent freestanding stability. The portable Polarity Magnetic Steel Whiteboard provides plenty of space for collaboration, brainstorming and more, and its superior coated-steel dry erase surface resists staining and ghosting for easy cleaning and long-lasting performance. If you need to add a bit of color, its ferrous metal surface can accommodate magnetic clips, characters, symbols and a variety of board accessories to enhance your presentations, lessons and sessions. When you need to keep your notes for future reference, simply use the easels top-mounted aluminum flipchart holder to accommodate your favorite easel pad. From training rooms to design studios, from meeting rooms to in-home presentations, whether you wish to set up your materials atop a stage-floor or atop a handy worktable, Polarity Height Adjustable Dry Erase Flipchart Easels make excellent companions. And for those on the go, the easel folds down for easy transport and storage. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Coated Stainless Steel; Surface Color: White.
| Global Product Type | Dry Erase Boards - Easel/Mobile |
|---|---|
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Surface Material | Coated Stainless Steel |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Flipchart Mounting System | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color/Finish | Silver |
| Board Width | 30" |
| Board Height | 38" |
| Preformatted Board Surface | No |
| Supports Custom Surface Formatting | No |
| Mounting Details | Folding Four-Leg Stand (Included) |
| Included Stand Width | 30" |
| Included Stand Depth | 2" |
| Included Stand Height (Min) | 44" |
| Included Stand Height (Max) | 74" |
| Folded Size | 30" x 2" x 42" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Preset Height-Adjustment Settings: 44", 50", 62", 74" |
| Brand | Iceberg |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.0000 |
| UPC | 674785303337 |
| MPN | 30333 |

Log In