We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Poly Bristle Angler Broom, 53" Handle, Yellow, 12/Carton
SKU
BWK932M
by Boardwalk
$79.91 /DOZEN
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Angled cut for getting into tight spaces.
- Wide sweeping surface.
- Flagged-tip plastic bristles.
- Protective skirt for added durability.
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Sweeping Supplies, Brooms
Angled cut broom helps you get into tight corners with ease. Wide sweeping surface allows you to do more in less time. Flagged-tip bristles feature excellent anti-split properties. A protective skirt and secure anchor system keep bristles firmly in place for lasting use. An ideal, sturdy broom for sweeping concrete, tile, hardwood, vinyl and other hard floor surfaces. Application: Floors; Bristle Material: Polypropylene; Bristle Length: 7"; Handle Material: Metal.
| Application | Floors |
|---|---|
| Bristle Length | 7" |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Color(s) | Yellow |
| Global Product Type | Traditional Angled Brooms |
| Handle Diameter | 0.75" |
| Handle Material(s) | Metal |
| Overall Length | 53" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 16.6700 |
|---|---|
| Brand | Boardwalk |
| UPC | 749507983712 |
| MPN | 932M |

Log In