We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Poly Envelopes, Letter Size, Assorted Colors, 4/Pack
SKU
PFX90016
by Pendaflex
$12.26 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Moisture-resistant polypropylene.
- Horizontal, file-style orientation.
- Full-sized back pocket.
- Elastic string and riveted button closure.
Category: File Jackets & Specialties
Transparent, moisture-resistant polypropylene envelope keeps materials neat and clean. Horizontal, file-style orientation makes inserting and removing documents easy. Full-sized, open-top back pocket provides convenient quick-access storage space. Durable elastic string and riveted button closure is designed for heavy use. Number of Sections: 1; Tab Cut: Untabbed; Size: Letter; Punched/Unpunched: Unpunched.
| Color Assortment | (2) Navy Blue; (1) Burgundy; (1) Teal |
|---|---|
| Color Family | Multicolor |
| Color(s) | Assorted |
| Expansion | 1" |
| Global Product Type | File Jackets, Tabless |
| Height | 9.25" |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Number of Sections | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Size | Letter |
| Tab Cut | Untabbed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 12.5" |
| Weight (lbs) | 0.3800 |
|---|---|
| Brand | Pendaflex |
| UPC | 078787900165 |
| MPN | 90016 |

Log In