We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PONY 2630 Classic C-Clamp, 800 lb Clamping, 3 in Max Opening Size, 2 in D Throat, Ductile Iron Body, Orange Body
SKU
ORG7384829
by PONY
$18.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Clamps
Discover America's most popular and complete line of light-duty C-clamps. The smoothly cut, acme threaded steel screw is zinc-plated and protected with a black finish for lasting durability. And the clamp casting is made with ductile iron for strength before receiving a powder-coated Pony orange finish.
| Body Color | Orange |
|---|---|
| Body Material | Ductile Iron |
| Clamping Pressure | 800 lb |
| Maximum Opening Size | 3 in |
| Throat Depth | 2 in |
| Weight (lbs) | 0.9500 |
|---|---|
| Brand | PONY |
| UPC | 044295263030 |
| MPN | 2630 |

Log In