We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone PTC-156 360 deg Ceramic PTC Heater, 12.5 A, 120 V, 750/1500 W, 1500 W Heating, Black
SKU
ORG9777400
by PowerZone
$53.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 750/1500 W heat settings
- Adjustable thermostat
- Easy-to-use rotary control
- 360 deg heating range
- Energy efficient PTC technology
- Automatic overheat protection system and safety tip over switch
Category: Heater Accessories
Ceramic heater has 750/1500W heat settings. Adjustable thermostat. Safety over heating protection. Safety tip-over switch. 360 degree heating range. Energy efficient PTC technology. Plastic construction. ETL/CETL listed. Size: 11 in H x 7-1/4 in W x 7-1/4 in D.
| Color | Black |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| Current Rating | 12.5 A |
| Depth | 7-1/4 in |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Heating Capacity | 1500 W |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Heating Stages | 2 |
| Suitable for | Small to Medium Sizes Space |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 750/1500 W |
| Width | 7-1/4 |
| Brand | PowerZone |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.6200 |
| UPC | 045734670945 |
| MPN | PTC-156 |

Log In