We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Precut Removable Mounting Tabs, Removable, Holds Up to 0.25 lb, 6 Tabs, Double-Sided, 0.5 x 0.75, Black, 480/Pack
SKU
MMM7225
by Scotch
$21.38 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use instead of push pins to keep your surfaces looking great.
- Removes easily without leaving any residue on ideal surfaces.
- To hold 1 lb use 8 squares.
- Designed for hanging and securing lightweight items including artwork, photos and cards.
- Ideal for use on painted drywall, finished wood, metal, acrylic, tile, glass and dry erase.
- Photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916).
- Pre-cut foam squares for easy, mess-free application.
- Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond.
Category: Poster Strips
Change your dcor as quickly as inspiration strikes with Scotch Removable Double-Sided Mounting Squares. These convenient, squares let you mount your favorite photos, kids' artwork and to do lists with their easy stick-on design that doesn't damage your surfaces when it's removed. They're compatible with a variety of surfaces, from your walls, to your child's locker, to your office window. So, keep on creating without regret with the undetectable secret assistance of Scotch Removable Double-Sided Mounting Squares. Holds: Up to 0.25 lb (6 Tabs); Permanent/Removable/Repositionable: Removable; Mounting Application: Double-Sided Adhesive; Width: 0.5".
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Global Product Type | Mounting Tapes |
| Holds | Up to 0.25 lb (6 Tabs) |
| Length | 0.75" |
| Mounting Application | Double-Sided Adhesive |
| Mounting Details | Adhesive |
| Permanent/Removable/Repositionable | Removable |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.5" |
| UPC | 021200691553 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | 7225 |
| Brand | Scotch |

Log In