We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premier Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers
SKU
PREW24
by PREMIER
$368.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The original and still a favorite!
- Through-hardened, self-sharpening, high-carbon steel blade.
- Patented automatic locking blade latch.
- Finger guard runs entire length of blade.
- Torsion spring prevents blade from falling.
- 1/2" grid and dual standard and metric rulers.
- Ergonomic soft-grip handle.
- Heavy-duty 3/4" thick wood base with non-skid rubber feet.
Category: Paper Trimmers & Cutters
Paper trimmer features a through-hardened, self-sharpening steel blade that cuts up to 20 sheets at once. Heavy, 3/4" wood base offers a permanent 1/2" alignment grid with Imperial and metric rulers for precise cuts. Trimmer accurately cuts paper, matte board, cardboard, film, tissue and textiles. Patented, automatic blade latch locks with every cutting motion. Finger guard protects entire length of blade. Torsion spring prevents blade from accidentally falling during operation. Trimmer also has an ergonomic soft-grip handle and nonskid rubber feet.
| Additional Warranty Information | Limited lifetime warranty. |
|---|---|
| Application/Usage | Cardboard |
| Application/Usage | Mat Board |
| Application/Usage | Paper |
| Assembly Required | No |
| Blade Material | Steel |
| Brand Name | Premier |
| Country of Origin | United States |
| Cutting Length | 24" |
| Cutting Style | Straight |
| Depth | 37.8" |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Locking Blade |
| Features | Non-skid Rubber Feet |
| Height | 5.6" |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Manufacturer Part Number | W24 |
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Number of Blades | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Green |
| Product Material | Steel |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers |
| Product Type | Trimmer |
| Recycled | No |
| Sheet Cutting Capacity | 20 |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
| Width | 26.8" |
| UNSPSC | 60121301 |
| UPC | 011991022407 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.1000 |
| MPN | W24 |
| Brand | PREMIER |


Log In