We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premier Pencil Sharpener, 3.63 x 1.63 x 5.5, Black
SKU
SAN1786520
by Prismacolor
$8.78 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Sharpens your Prismacolor colored pencils to a perfect point.
- Two different blades, both made from high-quality sharpened steel.
- Select a wide point for coverage or a fine point for sharp details.
- Translucent black body allows you to see exactly when the sharpener is full.
- Specifically designed for Prismacolor Premier pencils.
Category: Pencil Sharpeners
Ensure your Prismacolor Premier pencils are always sharp and ready to draw. Featuring two different blades, one for a fine point, the other for a wide point. Youll always have the right level of sharpness for your art projects. The blades are made of premium steel while the black body is translucent, making it easy to see when its time to empty it. Sharpener Type: Manual; Power Type: Manual; Intended-Use Environment: Home; School; Overall Performance Rating: Light-Duty.
| Color Family | Black |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Cutter Material(s) | Stainless Steel |
| Depth | 1.63" |
| Global Product Type | Handheld Pencil & Crayon Sharpeners |
| Height | 5.5" |
| Intended-Use Environment | Home; School |
| Number of Pencil Size Settings | 1 |
| Overall Performance Rating | Light-Duty |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Type | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Quietness Rating | Standard |
| Sharpener Type | Manual |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3.63" |
| Download PDF File |
| Brand | Prismacolor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| UPC | 070735003201 |
| MPN | 1786520 |

Log In