We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premier Sprayer, 3 gal, 18 in Extension, 42 in Hose
SKU
ORS13921230XP
by Chapin™
$119.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Translucent tank with 4 in wide mouth opening for easy filling and cleaning.
- Brass wand and shut-off with adjustable brass nozzle.
- Pressure relief system built into the tank.
- Larger pump for more pump volume.
Category: Sprayers & Spreaders
Translucent tank with 4 in wide mouth opening for easy filling and cleaning. Brass wand and shut-off with adjustable brass nozzle. Pressure relief system built into the tank. Larger pump for more pump volume.
| Applicable Materials | Plants; Grass; Trees |
|---|---|
| Applications | Fertilizers; Fungicides; Herbicides; Pesticides; Watering |
| Body Material | Polyethylene |
| Capacity Vol. [Max] | 3 gal |
| Color | Translucent |
| Extended Length | 18 in |
| Extension Length [Nom] | 18 in |
| Extension Type | Curved Brass |
| Handle Material | Die-Cast Metal |
| Handle Type | D-Handle |
| Hose Length | 42 in |
| Includes | Brass Extension Wand; Hose; SureSpray™ Anti-clog Filter |
| Mounting | Hand Held |
| Nozzle Type | Adjustable Brass |
| Operating Pressure [Nom] | 40 psi to 60 psi |
| Pump Type | Piston |
| Tank Material | Polyethylene |
| Type | Sprayer |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Chapin™ |
| Brand | Chapin™ |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.3000 |
| UPC | 023883212309 |
| MPN | 21230XP |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In