We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Bath Tissue Roll with OptiCore, Septic Safe, 2-Ply, White, 800 Sheets/Roll, 36/Carton
SKU
TRK106390
by Tork
$73.41 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Premium 2-ply tissue with attractive floral embossing pattern delivers soft comfort and reliable performance.
- Patented two-part core offers reduction in product waste and cost.
- Ideal for customers who demand the maximum in strength, brightness and softness.
- Ideal for office buildings, hotels and restaurants.
- Rapid break-up capabilities make it perfect for all plumbing systems.
Category: Bath Tissues
Tork Premium Bath Tissue Roll with OptiCore features patented two-part core technology and offers a unique combination of capacity, waste reduction, and quality. This premium 2-ply tissue with attractive floral embossing pattern delivers soft comfort and reliable performance. It is designed for those customers who demand the maximum in strength, brightness and softness. This tissue is ideal for office buildings, hotels and restaurants. Features more than a 25% reduction in core material. All Tork bath tissue products are safe for septic systems. Tissue Type: Toilet; Number of Plies: 2; Number of Sheets: 800/Roll; Length: 4".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Core Size | 1.67" |
| For Use With | Tork® T11 OptiCore® Bath Tissue Dispensers - 565620, 565628, 565720, 565728, 565820, 565828 |
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
| Length | 4" |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 800/Roll |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Diameter | 5.63" |
| Tissue Type | Toilet |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3.75" |
| UPC | 073286639288 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.9000 |
| MPN | 106390 |
| Brand | Tork |

Log In