We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Shopping Bag, 12" x 6.5" x 17", Brown Kraft, 50/Box
SKU
COS091566
by COSCO
$43.50 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made of paper.
- Durable.
- Reinforced gusset (bottom).
Category: Grocery Bags
This premium quality brown Kraft shopping bag is ideal for those looking for a durable and reusable bag. As retail stores move away from traditional plastic bags and toward paper bags, these offer a beneficial alternative as they can be used multiple times and can be recycled. The reinforced gusset (bottom) also provides extra support while you shop, ensuring that your items will stay safe and secure no matter where you carry them. Bag Use Scenario: General Merchandise; Bag Handle Indicator: Yes; Bag Handle Details: Natural Twisted-Paper Handles; Width: 12".
| Global Product Type | Paper Shopping Bags |
|---|---|
| Bag Use Scenario | General Merchandise |
| Bag Handle Indicator | Yes |
| Bag Handle Details | Natural Twisted-Paper Handles |
| Width | 12" |
| Depth | 6.5" |
| Height | 17" |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Material(s) | Kraft Paper |
| Color(s) | Brown |
| Color Family | Brown |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 039956915663 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.0800 |
| MPN | 091566 |
| Brand | COSCO |

Log In