We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Presto 06852 Electric Skillet with Cover, 120 V, 1500 W
SKU
ORG3691797
by PRESTO
$69.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Big 16 in base and high side walls provide extra cooking and serving capacity
- Luxurious styling and a tempered glass cover enable this skillet to double as a buffet server when entertaining
- Heavy cast aluminum base is virtually warp-proof and coated with a deluxe non-stick finish, inside and out, for stick-free cooking and easy cleaning
- Saves energy
- More efficient than a range burner or oven
- Fully immiscible and dishwasher-safe with the heat control removed
- For roasts, fries, grills, stews, bakes and makes casseroles
Category: Skillets & Griddles
For frying, grilling, roasting, stewing, baking and making casseroles. Base and high sidewalls provide for extra cooking and serving capacity. Use as a buffet server when entertaining. Tempered glass cover. Control Master heat control maintains accurate cooking temperature automatically. Stick-free cooking and easy cleaning with a deluxe non-stick finish, inside and out. Immiscible and dishwasher-safe with the control master heat control removed. 120 VAC. 1500 W.
| Cooking Surface Depth | 11-3/4in |
|---|---|
| Cooking Surface Width | 15-3/4in |
| Cover/Lid Material | Tempered Glass |
| Dimensions | 12-1/4 in L x 22-1/4 in W x 8-1/4 in H |
| Handle Type | Stay-Cool |
| Includes | Glass Cover |
| Temperature Rating | 300 to 400deg F |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 1500W |
| UPC | 075741068565 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.2800 |
| MPN | 06856 |
| Brand | PRESTO |

Log In