We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Presto 07030 Electric Griddle, 120 VAC, 1500 W, 10-1/2 in W Cooking Surface, 20 in D Cooking Surface, Aluminum
SKU
ORG9503244
$52.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Big 10-1/2 x 20-1/2 in cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling
- Cool-touch base surrounds the cooking surface on the front and both sides
- Premium non-stick surface for stick-free cooking and easy cleaning
- Control Master heat control automatically maintains the desired cooking temperature
- Low-profile design makes an attractive presentation when using as a buffet server
- Fully immersible and dishwasher safe with the heat control removed
- For breakfast, lunch and dinner
Category: Skillets & Griddles
Offers sleek European styling with a cool-touch base protecting the front and sides. Large cooking surface and appetizer warming tray. Built-in slope and backstop ledge help drain grease away from food and into the removable drip tray. 120 VAC, 1500 W.
| Color | Black |
|---|---|
| Control Type | Automatic |
| Cooking Surface Depth | 20in |
| Cooking Surface Width | 10-1/2in |
| Depth | 11.31in |
| Height | 26.06in |
| Material | Aluminum |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 1500W |
| Width | 20.43in |
| UPC | 075741070308 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.2500 |
| MPN | 07030 |
| Brand | NATIONAL PRESTO |

Log In