We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line D 1548 Roller Assembly, 1-1/4 in Dia Roller, 5/16 in W Roller, Steel, 2-Roller
SKU
ORG0934075
by Prime-Line
$24.33 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable steel housing assembly
- For residential applications
Category: Door Hardware
Prime-Line Roller Assembly, Number of Rollers: 2, Bearing Type: Ball, Roller Edge Type: Concave, Roller Width: 5/16 in, Roller Diameter: 1-1/4 in, Steel, Silver, Dimensions: 2-1/4 in L x 1-9/16 in W x 1-3/16 in H, Suitable for: Aluminum and Other Glass Doors
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Dimensions | 2-1/4 in L x 1-9/16 in W x 1-3/16 in H |
| Finish | Silver |
| Material | Steel |
| Number of Rollers | 2 |
| Roller Diameter | 1-1/4in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 5/16in |
| Suitable for | Aluminum and Other Glass Doors |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| UPC | 049793015488 |
| MPN | D 1548 |

Log In