We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line GD 12207 Extension Spring, 1-19/64 in OD, 22 in OAL, Carbon Steel, Galvanized, Loop End, 150 lb
SKU
ORG2711059
by Prime-Line
$46.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2 springs per wood door and 4 springs fiberglass door
- Replaces most 7 ft residential garage door configurations
- For use on sectional, overhead, wood doors
Category: Door Hardware
Heavy-duty (10, 000 cycles) extension springs have double loop ends for extra durability. 5 sizes will replace most all spring configurations on residential doors that are no higher than 7 ft. 1/8 in galvanized carbon steel aircraft cable.
| Color | Silver |
|---|---|
| End Type | Loop |
| Finish | Galvanized |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1-19/64in |
| Overall Length | 22in |
| Suitable for | 9 ft W x 7 ft H Wood Doors 16 ft W x 7 ft H Wood Doors |
| Weight Capacity | 150lb |
| Wire Diameter | 1/8in |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9400 |
| UPC | 049793122070 |
| MPN | GD 12207 |

Log In