We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line GD 52110 Door Roller, 1-7/8 in Dia Roller, 3/8 in W Roller, Galvanized Steel, Silver, 1-Roller
SKU
ORG0443002
by Prime-Line
$19.37 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Steel ball bearing rollers with steel inner race
- Replaces most garage door rollers
- Factory lubricated
- For residential applications
Category: Door Hardware
Factory lubricated, steel inner race. Fits 2 in standard J-track. Roller 1-7/8 in OD.
| Axle Diameter | 7/16in |
|---|---|
| Axle Length | 3-7/8in |
| Bearing Type | Ball |
| Color | Silver |
| Material | Galvanized Steel |
| Number of Rollers | 1 |
| Roller Diameter | 1-7/8in |
| Roller Edge Type | Convex |
| Roller Width | 3/8in |
| Suitable for | 2 in Track Garage Doors |
| UPC | 049793521101 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | GD 52110 |
| Brand | Prime-Line |

Log In