We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line K 5070 Pushbutton Latch, Zinc, 1 to 1-1/4 in Thick Door
SKU
ORG8378184
by Prime-Line
$28.62 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Night lock, keeper and fasteners are included
- Contemporary design outside handle with tie-down screw at the bottom
- Aluminum construction
Category: Home Doors & Hardware
K 5070 is designed for out swinging wood or metal screen and storm doors that are 1 to 1-1/4 in thick. The outside handle has a contemporary design with a tie-down screw at the bottom of the handle in an aluminum finish. It comes complete with night lock, fasteners and the keeper.
| Color | Gray |
|---|---|
| Door Thickness | 1 to 1-1/4in |
| Hole Spacing | 1-3/4in |
| Includes | (1) Outside Handle (1) Inside Latch (1) Strike (1) Set of Mounting Screw |
| Material | Zinc |
| Suitable for | 1 to 1-1/4 in Thick Out-Swinging Wood/Metal Screen Storm Doors |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| UPC | 049793050700 |
| MPN | K 5070 |

Log In