We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6545 Door Pivot, 50 lb, Plastic
SKU
ORG0201327
by Prime-Line
$16.08 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- No fasteners required
- Easy to install
- For acme or cox bi-fold doors
Category: Door Hardware
N 6545 is a top mount bi-fold door pivot. Used on Acme and Cox doors, the spring-loaded 3/8 in pin inserts into the pivot bracket above creating a top pivot point for the bi-fold door.
| Base Diameter | 7/16in |
|---|---|
| Base Height | 1-1/2in |
| Cap Length | 1/2in |
| Includes | Optional Guide Cap |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Top |
| Pin Diameter | 1/4in |
| Suitable for | 1 to 1-3/8 in THK Doors |
| Weight Capacity | 50lb |
| UPC | 049793065452 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | N 6545 |
| Brand | Prime-Line |

Log In