We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 7263 Door Pivot and Guide Set, Plastic/Steel
SKU
ORG7007420
by Prime-Line
$18.13 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy to install
Category: Door Hardware
N 7263 is a combination set of the top pivot and top guide typically used on several wood bi-fold doors. They are both spring loaded steel shafts set a in 7/16 in Dia steel housing. The 7/8 in horizontal roller on the guide provides a smooth guiding of the lead door. The top pivot has a 1/4 in Dia pin set in its steel housing. To install, lightly tap them into the pre-drilled top mount holes.
| Base Diameter | 7/16in |
|---|---|
| Base Height | 1-1/2in |
| Color | Silver |
| Dimensions | 2-1/2 in L x 7/8 in W |
| Material | Plastic/Steel |
| Mounting Type | Top |
| Pin Diameter | 1/4in |
| Suitable for | Bi-Fold Doors |
| UPC | 049793872630 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | N 7263 |
| Brand | Prime-Line |

Log In