We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 7266 Door Pivot and Guide Set, Plastic/Steel
SKU
ORG7007453
by Prime-Line
$17.30 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy to install
Category: Door Hardware
N 7266 is a combination set of the top pivot and top guide typically used on several wood bi-fold doors. They are both spring loaded steel shafts set a in 3/8 in Dia plastic housing. The 7/8 in horizontal roller on the guide provides a smooth guiding of the lead door. The top pivot has a 1/4 in Dia pin set in its plastic housing. To install, lightly tap them into the pre-drilled top mount holes.
| Base Diameter | 3/8in |
|---|---|
| Base Height | 1in |
| Cap Length | 5/16in |
| Color | Silver |
| Dimensions | 7/8 in W |
| Material | Plastic/Steel |
| Mounting Type | Top |
| Pin Diameter | 1/4in |
| Suitable for | Bi-Fold Doors |
| UPC | 049793372666 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | N 7266 |
| Brand | Prime-Line |

Log In