We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 7291 Door Pivot and Guide Wheel, Plastic/Steel
SKU
ORG7007479
by Prime-Line
$19.97 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Easy to install
Category: Door Hardware
N 7291 is a combination set of the top pivot and guide wheel used by several bi-fold door manufacturers. Typically used on wood bi-fold doors, the top pivot is a nail on style with a 1/4 in spring loaded pivot pin with a 3/8 in base that fits into the pre-drilled hole. The 3/4 in wide nylon pivot guide wheel is also a nail on style and has a 3/8 in base that fits into the pre-drilled hole. Typically used on wood bi-fold doors.
| Base Diameter | 3/8in |
|---|---|
| Cap Length | 1/4in |
| Color | Silver |
| Dimensions | 1-13/16 in L |
| Includes | Mounting Hardware |
| Material | Plastic/Steel |
| Mounting Type | Top |
| Pin Diameter | 1/4in |
| Suitable for | Wood Bi-Fold Doors |
| UPC | 049793372918 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | N 7291 |
| Brand | Prime-Line |

Log In