We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Primula Avalon Series PAVRE-6225 Whistling Tea Kettle, 2.5 qt Capacity, Stay-Cool Handle, Steel, Red
SKU
ORG1924117
by PRIMULA
$48.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary shape with seamless bottom construction
- Soft touch, stay-cool handle with medium woodgrain finish and easy-to-use spout trigger
- Whistling spout to notify when water is boiling
- Wide-mouthed lid removes for easy filling and cleaning
Category: Tea Kettles
The Avalon whistling tea kettle is constructed out of quality stainless steel and holds up to 2.5 qt of liquid. The stay-cool handle is soft to the touch and the woodgrain finish handle adds a touch of natural elegance to your kitchen. The kettle whistles to signal when your water is boiling. The Avalon 2.5 whistling kettle features a beautiful finish, making this contemporary whistling tea kettle a great accent to suit any kitchen decor.
| Capacity | 2.5qt |
|---|---|
| Color | Red |
| Handle Type | Stay-Cool |
| Height | 8.66in |
| Length | 9in |
| Material | Steel |
| Width | 9in |
| UPC | 741393227505 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6900 |
| MPN | PAVRE-6225-2 |
| Brand | PRIMULA |

Log In