We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Privacy Filter, For 49" Monitor, 32:9 Aspect Ratio
SKU
MMMPF490W3E
by 3M
$293.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60 degree viewing angle.
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Compatible with curved displays.
- 100% hand inspected for quality assurance.
Category: Monitors
3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60 degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight-on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. Diagonal Monitor Size: 49"; Mounting Details: Large Display Attachment; Filter Material: Polycarbonate.
| Aspect Ratio | 32:9 |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 49" |
| Filter Material | Polycarbonate |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 13.5" |
| Mounting Details | Large Display Attachment |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | Yes |
| Width | 47.72" |
| UPC | 051128011072 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0800 |
| MPN | PF490W3E |
| Brand | 3M |

Log In