We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SC12 Series Heavy-Duty Cutting Tips, Size 4, 2 1/2 in - 4 in Thick
SKU
ORS635SC124
$46.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Compressible Graf-Tite high-pressure seats withstand high temperatures and extend tip life
- In-tip mix resists flashbacks for maximum efficiency
- Full swaging minimizes gas turbulence
- Concave tip end reduces backfire and resists flameout when base metal is accidentally contacted during cutting
- For hand, machine, and heavy cutting up to 4"
Category: Plasma Cutters
Compressible Graf-TiteĀ® high-pressure seats withstand high temperatures and extend tip life. In-tip mix resists flashbacks for maximum efficiency. Full swaging minimizes gas turbulence. Concave tip end reduces backfire and resists flameout when base metal is accidentally contacted during cutting. For hand, machine, and heavy cutting up to 4".
| Flow Range | 315 cfh |
|---|---|
| Gas Type | Acetylene; Oxygen/Acetylene |
| Inlet Pressure [Nom] | 54 psi |
| Packing Type | Plastic Box |
| Quantity | 11 per box |
| Series | SC Heavy Duty |
| Thickness [Nom] | 2 1/2 in - 4 in |
| Type | Cutting Tip |
| Used With | Cutting Attachments DG200 & SC200 Series |
| ALL SC & DG Series Hand Torches | |
| All Machine Torches | |
| Wt. | 0.26 lb |
| Brand | Smith Equipment |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| UPC | 144950153400 |
| MPN | SC12-4 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In