We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Barcelona J Series JH58 BAR 622 Door Handleset, 3 Grade, Zinc, Matte, 2-3/8, 2-3/4 in Backset, C Keyway
SKU
ORG3075413
by Schlage
$70.00 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy installation with screwdriver
- Fits all standard door preparations
- Can be rekeyed to match existing locks or other locks purchased
- Adjustable through bolt can move up and down 1-1/2 to fit a variety of pre-existing holes
- Outside grip and deadbolt trim of JD60
- Pair with a JH59 for a complete handleset
- For single and multi-family doors
Category: Home Doors & Hardware
Barcelona exterior handleset grip with exterior single cylinder deadbolt in matte black.
| Backset Size_UOM | in |
|---|---|
| Color | Black |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Finish | Matte Black |
| Grip Center to Center | 8-5/8in |
| Handle Type | Handleset Grip Only |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | No |
| Keyway Type | C |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Sectional |
| Number of Cylinders | 1 |
| Overall Height | 15.82in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 3 |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4000 |
| UPC | 043156132157 |
| MPN | JH58BAR622 |

Log In