We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F Series F10 LAT 622 Hall and Closet Passage Lock, Latitude Lever Handle, Zinc, Matte, 2-3/8, 2-3/4 in Backset
SKU
ORG8512360
by Schlage
$47.16 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-locking is ideal for closets and rooms where locking is not needed
- Designed to fit most common residential door preparations
- Easy three-step installation, only a screwdriver needed
- Quality materials and construction for exceptional security
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Latitude lever hall and closet lock in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Straight |
| Dimensions | 2.25 in L x 5.39 in W x 2.75 in Hin |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Mounting Hardware |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7600 |
| UPC | 043156479115 |
| MPN | F10LAT622 |

Log In