We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F Series F10 V LAT 622 COL Hall and Closet Passage Lock Set, Lever Handle, Metal/Zinc, Matte Black
SKU
ORG8253668
by Schlage
$58.87 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-locking is ideal for closets and rooms where locking is not needed
- Easy three step installation, only a screwdriver needed
- Metal construction adds strength, security and durability
- Adjusts to fit all standard door preparations
- Can also be paired with a keypad deadbolt on exterior doors
- Universal knob for right or left-handed doors
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Latitude lever with Collins trim hall and closet lock in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Collins Latitude |
| Dimensions | 2.25 in L x 5.72 in W x 2.91 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6000 |
| UPC | 194555137707 |
| MPN | F10VLAT622COL |

Log In