We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F Series F40VGEO622 Privacy Door Lock, Knob Handle, Matte, 2-3/8, 2-3/4 in Backset, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door
SKU
ORG9147844
by Schlage
$37.98 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Privacy locking is ideal for bedrooms and bathrooms
- Easy three-step installation, only a screwdriver needed
- Quality materials and construction for exceptional security
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Georgian knob bed and bath lock in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Color | Black |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.31 in L x 2.75 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/4 to 1-3/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 1.4200 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156719617 |
| MPN | F40VGEO622 |

Log In