We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F Series F51VMER619 Entry Door Lock, 2 Grade, Keyed Key, Metal, Satin Nickel, Lever Handle, Reversible Hand
SKU
ORG3667987
by Schlage
$73.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Home Doors & Hardware
Merano lever keyed entry lock in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Design | Merano |
| Dimensions | 2.63 in L x 5.95 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2500 |
| UPC | 043156225705 |
| MPN | F51VMER619 |

Log In