We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage J Series JH59 SEV 622 LH Entry Door Lock Interior Pack, 3 Grade, Keyed Key, Metal/Zinc, Matte Black, C Keyway
SKU
ORG3075439
by Schlage
$61.26 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Doors & Hardware
Schlage J Entry Door Lock Interior Pack, Design: Seville, Security Grade: 3, Lever Handle, Backset Type: Adjustable, Backset Size: 2-3/8, 2-3/4 in, Edge Bore Diameter: 1 in, Cross Bore Diameter: 2-1/8 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Cylinder Type: 5-Pin, Number of Cylinders: 1, Keyway Type: C, Key Type: Keyed, Latch Type: Round Corner, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Strike Type: Full Lip, Radius Corner, Strike Size: 1-5/8 x 2-1/4 in, Bolt Throw Size: 1/2 in, Door Handing: Left, Metal/Zinc, Matte Black, Projection Size: 2-3/4 in, Includes: Mounting Hardware
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4 in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2 in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8 in |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Design | Seville |
| Door Handing | Left |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4 in |
| Edge Bore Diameter | 1 in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4 in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Mounting Hardware |
| Key Type | Keyed |
| Keyway Type | C |
| Latch Type | Round Corner |
| Material | Metal/Zinc |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 2-3/4 in |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 1-5/8 x 2-1/4 in |
| Strike Type | Full Lip Radius Corner |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5700 |
| UPC | 194555037663 |
| MPN | JH59SEV622LH |

Log In