We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Plymouth Series F60PLY505XPLY605 Handleset, Keyed Different Key, Brass, Brass, 2-3/8 x 2-3/4 in Backset
SKU
ORG9053554
by Schlage
$135.90 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- For residential single and multi-family doors
Category: Home Doors & Hardware
Plymouth handleset with single cylinder deadbolt and Plymouth knob in bright brass.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1in |
| Bolt Type | Mechanical |
| Center to Center | 5-1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Deadbolt Latch Throw | 1in |
| Design | Round |
| Dimensions | 7/8in |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-7/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Bright Brass |
| Grip Center to Center | 8-3/8 to 9-7/8in |
| Handle Type | Handleset with Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Key Type | Keyed Different |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadbolt Latch and Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Overall Height | 18.06in |
| Projection Size | 1/2 1in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Size | 1.13 x 2.75in |
| Strike Type | Full Lip Square Corner |
| Weight (lbs) | 5.3100 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156227570 |
| MPN | F60PLY505XPLY605 |

Log In