We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scholastic K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart
SKU
SHS0545104351
by Scholastic
$25.75 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Familiar tunes to make learning more fun for children
- Full-color design as creative way to teach key elements
- Ready-to-go activities that offer more ways to enhance students' learning experience
- Designed for students in kindergarten to 2nd-grade
Category: Easel Pads
Phonics Sing-Along Flip Chart features a collection of lively songs set to familiar tunes to make mastering phonics fun for your students. Turn to this full-color resource to target and teach key phonemic elements including short vowels, long vowels, silent "e" , bossy "r" , blends, diagraphs and more. Flip chart includes audio versions of all songs and ready-to-go activities. Flip chart is designed for children attending kindergarten to second-grade.
| Brand Name | Scholastic |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 20.5" |
| Height | 0.3" |
| Manufacturer Part Number | 0545104351 |
| Manufacturer | Scholastic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Phonics Sing-Along |
| Product Name | K-2 Phonics Sing-Along Flip Chart |
| Product Type | Educational Chart |
| Recommended Age | 5-7 Year |
| Recycled | No |
| Skill Learning | Blend |
| Skill Learning | Bossy R |
| Skill Learning | Diagraph |
| Skill Learning | Long Vowels |
| Skill Learning | Short Vowels |
| Skill Learning | Silent e |
| Skill Learning | Songs |
| Theme/Subject | Fun |
| Width | 14.7" |
| Brand | Scholastic |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0200 |
| UPC | 780545104356 |

Log In