We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SCHRADE PHW Blade Knife, 3.6 in L Blade, 0.16 in W Blade, 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel Blade, Brown Handle
SKU
ORG5524608
by Old Timer
$49.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For camp or hike, hunting
Category: Folding Knives
Desert ironwood handle with stainless steel fixed blade. Includes leather sheath.
| Blade Finish | Satin |
|---|---|
| Blade Length | 3.6 in |
| Blade Material | 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel |
| Blade Type | Drop Point Fixed |
| Blade Width | 0.16 in |
| Handle Color | Brown |
| Handle Length | 4.4 in |
| Handle Material | Wood |
| Includes | Nickel Silver Bolsters Lanyard Hole Brown Leather Lanyard and Brown Leather Belt Sheath |
| Number of Blades | 1 |
| Overall Length | 8 in |
| Brand | Old Timer |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3900 |
| UPC | 661120652915 |
| MPN | 1187311 |

Log In