We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scoot Presentation Cart, 50 lb Capacity, 4 Shelves, 21.5" x 30.25" x 40.5", Black, Ships in 1-3 Business Days
SKU
SAF8945BL
by Safco
$439.34
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Multi-platform presentation cart to support laptops, computers and projectors.
- Handy bottom shelf for storage.
- Height-adjustable presentation shelf.
- Features four swivel casters (two locking).
Category: Lecterns
Supports laptops, computers and projectors. Handy bottom shelf for storage. Height-adjustable presentation shelf. Features four swivel casters (two locking). Color(s): Black; Color Family: Black; Caster/Glide/Wheel: (2) Twin-Wheel Locking Swivel Casters; (2) Twin-Wheel Non-Locking Swivel Casters; Overall Width: 21.5".
| Global Product Type | Freestanding Lecterns |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Caster/Glide/Wheel | (2) Twin-Wheel Locking Swivel Casters; (2) Twin-Wheel Non-Locking Swivel Casters |
| Overall Width | 21.5" |
| Overall Depth | 30.25" |
| Height (Max) | 40.5" |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood; Powder-Coated Steel; Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Capacity (Weight): 50 lb |
| UPC | 073555894523 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| Brand | Safco |

Log In