We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scoot Deskside Printer Stand, File Pocket, Metal, 3 Shelves, 1 Bin, 200 lb Capacity, 26.5 x 20.5 x 26.5, Black/Silver
SKU
SAF1856BL
by Safco
$254.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Saves valuable desk space and keeps additional printing supplies easily accessible.
- Accommodates most desktop printers and other small office machines.
- Mobile on four casters (two locking).
- Black laminate top with steel construction features a unique hole pattern design.
- Black powder coat finish for durability.
- Detachable, height-adjustable file pocket.
Category: Office Carts & Stands
Saves valuable desk space and keeps additional printing supplies close easily accessible. Accommodates most desktop printers and other small office machines. Steel construction with unique hole pattern design. Black laminate top with black powder coat finish for durability. Mobile on four casters (two locking). Deskside Design with File PocketProvides extra storage space and a height-adjustable middle shelf. Material(s): Laminated Engineered Wood; Powder-Coated Steel; Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black/Silver; Color Family: Black.
| Bin Color(s) | Black/Silver |
|---|---|
| Bin Quantity | 1 |
| Caster/Glide/Wheel | Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 26.5" |
| Lock | No |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood; Powder-Coated Steel; Steel |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 20.5" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 26.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Capacity (Weight) | Top: 100 lb; Second from Top & Bottom: 50 lb |
| Shelf Type(s) | Second from Top: Adjustable; Top & Bottom: Fixed |
| Special Features | Deskside Design with File Pocket—Provides extra storage space and a height-adjustable middle shelf. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Brand | Safco |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.0000 |
| UPC | 073555185621 |
| MPN | 1856BL |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In